Oring płaski to elastyczne uszczelnienie, wyprodukowane z gumy lub z tworzywa sztucznego. Służy do uszczelniania połączeń, które wymagają dodatkowych uszczelnień. Ze względu na swoją szeroką gamę zastosowań i dostępność w wielu różnych wymiarach, oring jest jednym z najpopularniejszych typów uszczelnień dostępnym na rynku.
Chociaż oringi i inne uszczelki wyglądają podobnie, istnieją pewne różnice między nimi. W niniejszym artykule omówimy definicje oraz wyjaśnimy różnice.
Czym jest oring płaski?
Oring płaski jest rodzajem uszczelki wykonanej z elastycznego materiału, która służy do uszczelniania połączeń między dwoma elementami – aby zapobiec rozszczelnieniu instalacji i przedostawaniu się na zewnątrz płynów oraz gazów.
Oringi płaskie są stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu, na przykład:
- w silnikach spalinowych,
- w instalacjach wodnych,
- systemach wentylacji oraz filtrach.
Jak można łatwo zauważyć, należy do najczęściej stosowanych uszczelek, ponieważ jest łatwa w instalacji i gwarantuje doskonałą szczelność. Oringi płaskie są również wytrzymałe na wysokie ciśnienie oraz temperatury, a ich konstrukcja eliminuje potrzebę użycia dodatkowych materiałów uszczelniających.
Jak wybrać odpowiednią uszczelkę płaską lub oring?
Wybór odpowiedniej uszczelki płaskiej lub oringa może być trudnym i skomplikowanym zadaniem. A na pewno wymaga pewnego doświadczenia w tym temacie. Aby wybrać najlepszą uszczelkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, wymiary, temperatura pracy oraz ciśnienie maksymalne.
Materiał uszczelki powinien być dobrany według zaleceń producenta dla danego urządzenia (informacje takowe zawsze znajdziemy w specyfikacji technicznej). W innym przypadku naprawa urządzenia może być krótkotrwała, lub grozić jego trwałemu uszkodzeniu.
Oring może być wykonany z poniższych materiałów:
- silikon,
- nylon,
- kauczuk syntetyczny,
- guma.
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są wymiary uszczelki. Należy upewnić się, że oring jest odpowiednio dopasowany do wymiarów miejsca, w którym ma być zamontowany. Miejsce montażu powinno być również wyczyszczone z resztek poprzednich uszczelnień, tak aby uszczelka przylegała równo do elementu uszczelniającego. Warto pamiętać także, aby dokładnie wykonać wszystkie czynności instalacyjne, zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku złączek i połączeń, kluczowe jest, aby dokładnie wyregulować śruby i zamontować uszczelki.
Aby zapewnić szczelność elementów, należy systematycznie sprawdzać instalacje (w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości i wycieków).
Podsumowanie
Uszczelnianie połączeń jest procesem, któremu należy poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Wymaga wiedzy i zrozumienia użytej technologii – dla zapewnienia prawidłowej szczelności i skutecznego działania. Jest to bardzo ważny aspekt montażu, ponieważ pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia lub awarii systemu, a także ograniczać koszty naprawy.